Ако за Вас бягането е не само удоволствие, но и начин на живот, не трябва да преустановявате любимото си занимание само поради настъпване на зимния сезон. За да се насладите на това изживяване през зимата и да сведете до минимум риска от нараняване, трябва да обърнете специално внимание на избора на обувки за бягане през зимата. Тук ще откриете полезни съвети как да изберем правилния чифт зимни маратонки, от който се нуждаете.
Голяма част от хората бягат със същите обувки през зимата, които използват и през есента, и дори – през лятото. Основното, от което трябва да се ръководите, когато избирате оптималните обувки за бягане през зимата, е комфортът за краката Ви. Тази концепция ще включва почти всички фактори, влияещи върху избора.
По-долу ще разгледаме какво да вземете предвид при избора на обувки за бягане през зимата.
При какви условия измръзват краката Ви?
Опитните спортисти казват, че докато човек тича, краката му няма да замръзнат, поне до критично ниво. Това наистина е така. По време на бягане кръвта циркулира по-бързо, предотвратявайки замръзването на основните части на тялото, участващи в бягането. Ето защо повечето хора, които често имат студени крайници в ежедневието, на практика не изпитват това чувство по време на бягане, дори и в маратонки с обикновена мрежа. Поне до определени температурни стойности.
Защо краката ми замръзват по време на бягане?
Наличието на съдови патологии при бегач.
При сериозни съдови заболявания на крайниците се препоръчва да се избират обувки за бягане през зимата с добри топло изолиращи свойства: подметка със средна или голяма дебелина, плътен материал на горната част, включително плътна мрежа, наличие на мембрана също така значително изолира обувките.
Добре известно е, че за бягане през лятото трябва да носите дишащи синтетични чорапи за бягане. Те нямат значителни топлоизолационни свойства. За бягане при ниски температури, на пазара има много предложения за изолиращи чорапи за бягане с по-висока плътност и в същото време добра вентилация, използващи високотехнологични материи, вълна и водоустойчива мембрана.
Температура и влажност.
При ниските топлинни характеристики на маратонките, този фактор може значително да повлияе на замръзване на краката, особено при начинаещи. Колкото по-ниска е температурата на въздуха, толкова по-внимателно трябва да обърнете внимание на топлозащитните свойства на обувките и чорапите. Въпросът е особено важен за тези, които бягат на границата на деня и нощта и при внезапни температурни промени, включително при състезания, дълги тренировъчни бягания.
Недостатъчно място в обувката.
Ако обувките са точния за Вас номер, тогава краката Ви започват да замръзват по-бързо, както при бягане, така и при ходене. Винаги избирайте обувки за бягане за зимата с разлика от 0,5-1 размер в чорапите.
Наличие на сняг или кал.
Сухият сняг по принцип не е опасен, дори ако бягате с обикновени летни маратонки. Повечето от този сняг пада от обувката и само малка част от него може да се утаи и да се абсорбира в горния слой на обувката. За разлика от сухия сняг, мокрия, рохкав сняг, кишата и калта се абсорбират много бързо в обувките. Краката се навлажняват доста бързо и ако бягате достатъчно бавно, рискувате да получите хипотермия. Добър изход в тази ситуация е наличието на мембрана Gore-Tex в маратонките. Много бегачи все още отказват да използват мембраната, вярвайки, че докато бягат, краката им все още няма да замръзнат. Тук влиза в действие индивидуалната студоустойчивост. При избора се ръководете само от собствения си опит, усещания и комфорт.
Обща умора и намалено кръвоснабдяване на периферните съдове.
По време на дълги тренировки и състезания, особено зимни маратони или ултра трасета, мнозина пренебрегват храненето или избират натоварвания, надвишаващи тяхната сила. Това често води до намаляване на темпото, преминаване към стъпка и дори спиране. Умората може да бъде значително повлияна както от труден терен, така и от дълбочината на снега и други нестандартни фактори за бягане. Ето защо, когато избирате маратонки за умишлено ниско темпо по време на дълги бягания, си струва сами да решите проблема с нагряването на краката си с помощта на изолиращи обувки или чорапи, включително сменяеми.
Избор на обувки за бягане през зимата спрямо вида на повърхността и естеството на почвата
Когато избирате обувки за бягане през зимата, още преди да отидете в магазина, трябва да решите по какви повърхности ще бягате предимно. Въз основа на това можете да определите какъв грайфер на външната подметка Ви е необходим.
Обувки за бягане през зимата на асфалт
Единственото нещо, което отличава зимните маратонки за бягане по асфалт от летните, е водоустойчивата мембрана, така че често особено популярните асфалтови модели от различни марки имат своя собствена зимна версия.
Обувки за бягане през зимата за сняг и кал
За по-дълбок и рехав сняг, кал, меки повърхности като пясък са Ви необходими обувки за бягане през зимата със среден или голям грайфер – от 3 до 8 мм. За тези цели се използват маратонките за бягане, които често са специализирани само за такива условия и имат относително мека гумена подметка. Разстоянието между елементите на грайфера трябва да е достатъчно за бързо самопочистване от полепнала пръст и сняг. Геометрията на елементите за захващане може да бъде напълно различна, но те имат една и съща задача – да намалят плъзгането по повърхността и да стабилизират позицията на тялото на бегача. Използването на такива обувки по предназначение значително намалява риска от наранявания поради падания, а също така намалява консумацията на енергия за движение, натоварването на стабилизаторите на човешкото тяло, предотвратявайки появата на болка в мускулите.
Някои модели от тази категория имат вградени гети за сняг и кал, което е важно за бягане в дълбок сняг. В допълнение, такива гети могат да бъдат закупени отделно за всеки модел.