Как да Изберем Трекинг Обувки – Пълно Ръководство

Тази публикация е създадена в подкрепа мисията на Фондация “Ново Аз” да създаваме разнообразни образователни програми и кампании, които да стимулират критичното мислене, креативността и иновативния дизайн. Целта е да допринесем за образованието на обществото по всички въпроси, свързани с мода, дизайн, изкуство и култура.

Изборът на обувки за трекинг може да превърне вашия преход в блажено или в болезнено за краката ви изживяване. Един добър чифт може да се почувства като продължение на краката ви. По аналогичен начин – чифт туристически обувки с необмислен дизайн може значително да ви забави и дори да сложи край на приключението ви сред природата. Ето защо надеждният чифт трекинг обувки е най-важното оборудване, на което ще разчитате по време на поход.

И така, откъде започва човек, когато става въпрос за избор на туристически обувки?

В днешно време има невероятно разнообразие от модели. Сред стотиците обувки, боти и ботуши там няма единствен “най-добър” избор. Различните стилове са добри за различни настройки и всяка обувка ще приляга малко по-различно на крака ви. Така че когато става въпрос за избор на туристически обувки, не започвате първо със самите обувките. Вместо това се фокусирате върху естеството на прехода, за който купувате обувките си.

Какъв е теренът?

Това еднодневен поход ли е или по-дълга експедиция?

Какъв товар ще носите и в какво време ще се ходите?

Ще пресичате ли реки?

В кой сезон ще правите прехода?

И така нататък…

Съществува широка гама обувки за туризъм, които са проектирани според терена. Ако вървите по равен път няма да имате същите нужди като за планинско ходене. Всеки тип терен има свои особености.

Равнинни преходи, в горите, по брега и с леки неравности

Ако отивате на кратък поход сред природата, в гората или по брега на морето, тогава ще ви трябват туристически обувки за бързи преходи. Те ще ви осигурят максимален комфорт със своите подметки с двойна плътност. Това означава, че първа подметка близо до крака ви осигурява мекота за комфорт, а втора подметка (външната) абсорбира неравностите и грапавините по пътя.

В планините, по стръмни пътеки

Ако искате да покорявате планински върхове по по-предизвикателни и стръмни пътеки ще се нуждаете от туристически обувки за планински преходи. От тях се очаква да са олекотени, така че стъпките ви да са леки при изкачването. Подметката и грайферите също трябва да осигуряват добро сцепление, така че да не се плъзгате по стръмни пътеки или сипеи.

По снежните пътеки

Планирате изкачване на снежни върхове? В този случай изборът ви е всичко! Необходими са ви топли и водоустойчиви обувки. Препоръчваме ви да изберете обувки за ходене по сняг, които изолират не само от студа, но и от влагата на снега. Добре е да имат мембрана, която ги прави водоустойчиви и дишащи, проектирана така че да не пропуска вода и влага отвън навътре, а същевременно извежда потта и влагата. Това осигурява комфорт за краката през целия ден.

Освен видът на терена, който ще обхождате, добре е да съобразите и продължителността на прехода ви. Ще имате различни нужди в зависимост от това дали планирате полудневна разходка или едноседмична експедиция.

Ако планинското ви приключение е за няколко дни или седмици и възнамерявате да изследвате нови пътеки, тогава ще ви трябват устойчиви и издръжливи обувки, които няма да ви разочароват. Още повече, че по време на многодневния ви преход се предполага, че не можете да вземете няколко чифта обувки. Тези, с които сте обути ще трябва да се справят с остри камъни, сняг и речни препятствия, по-див и по-груб терен. В този случай ще ви трябват високопрофилни планински обувки или както често ги наричат – планински ботуши. Тяхната издръжливост ще ви превежда през километри ден след ден по всички видове терени. Високата им горна част поддържа правилно глезена ви, осигурявайки по-голям комфорт и стабилност.

Ако вместо това планирате пешеходен туризъм за половин ден или цял ден, вашите критерии за избор ще бъдат различни. Тогава можете да помислите за маратонките за планинско бягане, които са по-леки и с по-еластична подметка от туристическите обувки за преходи. Недостатъкът е, че не са подходящи за всякакъв вид терени, защото нямат нужната опора на глезена.

И така стигаме до теглото на раницата. Сигурни сме, че не сте си и помисляли да мерите обувки в магазин с 10-килограмова раница на гърба си. Повярвайте ни: теглото на раницата ще окаже силно влияние на вашия избор. Ако не носите раница или е лека, защото планирате кратка разходка, тогава можете да изберете меки и леки обувки, ако теренът го позволява. От друга страна, ако носите тежка раница с багаж и провизии за няколко дни, тогава трябва да изберете друг вид обувки. В този случай би било разумно да се насочите към високопрофилни технични планински ботуши за по-голяма опора, които и да са по-твърди за по-голяма стабилност.

Сега помислете: предпочитате по-тежки здрави ботуши със солидна опора на глезена или търсите обувка, която е ултра лека и минималистична?

Още един критерий, който трябва да имате предвид: подкрепата на глезена. Висока горна част е полезна за поддържане на глезена ви, докато ходите по пресечени или стръмни пътеки. Това също спира камъните или праха да влизат в обувката. Минусите са, че среднопрофилните и високопрофилните планински обувки обикновено са по-тежки и не особено гъвкави. Това означава, че може да ви е необходим период на адаптация и почивки по време на преход.

Ако преди всичко търсите лекота и свобода на движение в глезена, тогава вместо това изберете маратонки за планинско бягане или нископрофилни планински обувки. Както писахме по-горе – те обаче не са подходящи за всеки терен и са по-малки издържливи.

Стигаме до конструкцията и материалите, вложени в производството на трекинг обувките. Има разлики при различните видове алпийски, трекинг и хайкинг обувки, но тук ще разгледаме накратко трите основни компонента, които определят тяхната издръжливост, комфорт и сцепление, което предлагат на различни терени.

Горна част

Горната част на обувката (Uppers) влияе върху нейното тегло, издръжливост, дишане и водоустойчивост. Така че първото нещо, на което трябва да обърнете внимание, е материалът, който е използван за изработката ѝ. Двата основни материала, които обикновено се използват на пазара, са кожа и синтетична кожа.

Кожените обувки са най-добрият вариант за осигуряване на издръжливост, защита и комфорт. Използваният клас кожа влияе върху естетиката и тяхната хидроизолационна способност.

Обърнете внимание, че кожите са естествено водоустойчиви, но до известна степен. Те се нуждаят от допълнително кондициониране/третиране, за да ги направят водоустойчиви.

Ако търсите веган вариант за обувките си, проверете моделите от синтетична кожа, която често е със същата функционалност като кожата. По-лека е, но по-малко издържлива.

Повечето обувки за туризъм и трекинг имат синтетична горна част, изработена от полиестер, найлон или полиуретан в различни дебелини и плътности. Те са леки, гъвкави, изсъхват бързо и струват по-малко. Обикновено са не толкова трайни, колкото естествената кожа, и са по-малко водонепромукаеми.

Някои синтетични горни части имат DWR (издръжлива водоотблъскваща) мембрана, която подобрява водоустойчивостта, но компрометира дишането.

Междинен слой на подметката

Междинният слой на подметката (Midsoles) е компонентът между подметката и горната част. Той действа като амотрицор и абсорбира ударите. Заедно със стелката влияе върху твърдостта на обувката. “Твърди обувки” може да не ви звучи като добра новина, но те осигуряват по-голям комфорт и стабилност по време на дълги преходи по скалисти, неравни терени и по-добра прецизност при катерене.

Междинните подметки са изработени от етилен винил ацетат (EVA) или полиуретан (PU). EVA е лек материал и предлага по-твърда опора. Някои алпийски модели за преходи предлагат специални междинни подметки, изработени с ергономична форма, дълготрайност и превъзходно поглъщане на удари за стръмни терени.

Полиуретанът е по-дълготраен – много издръжлив материал за подметка, който се среща най-вече в раниците и планинските ботуши. PU е плътен и тежък и обикновено изисква период на адаптация, преди да стане по-гъвкав и удобен. Полиуретановите междинни подметки осигуряват по-добра опора при тежки товари, но те самите също обикновено са по-тежки, с по-малко омекотяване и не на последно място, по-скъпи.

Външна подметка

Външната подметка (Outsole) е долната част на обувката, която осъществява директен контакт със земята. Изработена предимно от каучук, понякога подсилена с карбон, подметката може да е с различна плътност, за да отговори на различни нужди. По-меката гума като тази, която се среща в повечето обувки за преходи, ще има по-добро сцепление с повърхностите от по-твърдата гума, но пък се износва по-бързо.

Дизайнът на подметката и грайферите играят решаваща роля. Ако земята е заледена или мокра, изпъкналите и дебели грайфери ще са ви от полза, а  широко разположените грайфери са добри за движение в кални участъци.

Подсилената задна част на подметката в зоната на петата, известна още като „спирачка на петата“, намалява шансовете ви да се подхлъзнете при стръмни спускания.

Някои подметки също имат плоска „зона за катерене“ на пръстите, която предлага много по-голяма прецизност при техническо катерене по скала.

Съвети за пробване на обувки

След като проучите конструкцията на обувката и изберете марка, която отговаря на вас и вашите нужди, добре е да отидете на място, за да проверите добре ли ви пасват.

– Трекинг обувката не трябва да е плътно прилепнала. Пръстите на краката не бива да докосват предната ѝ част, когато са завързани.

– Когато пробвате обувките, носете си чорапите, с които бихте се обули по време на преходи. Това ще ви помогне да се уверите, че прилягането, което имате в магазина, е същото, което ще имате по пътеките. Същото важи, ако използвате ортопедични стелки.

– Не забравяйте, че кракът ви променя обема по време на походи и през деня. Пробвайте обувки следобед, когато краката ви са по-отекли.

– Задължително обуйте и двете обувки. Разходете се с малки крачки напред-назад в магазина, огледайте се за наклонена повърхност или стълби, по-които да направите тест. Ако кракът ви се плъзга напред или петата забележимо се повдига, затегнете още връзките. Ако това не реши проблема, опитайте друг номер или модел.

– Задължително „разтъпчете” новите обувки. Преди да тръгнете за планината, направете няколко кратки разходки. Дайте време на краката и обувките да се адаптират едни към други.

И накрая, слушайте краката си. Вие ги познавате най-добре и независимо дали ви казват, че нещо им пасва чудесно или нещо не е наред, послушайте съвета им.

Източници:
1) Bikatadventures.com – How to Choose the perfect pair of Trekking Shoes?
2) Gearx.com – How to choose hiking footwear
3) Salewa.com – How to choose the right trekking shoes?
4) Quechua.com – How to choose your hiking or trekking footwear?

Моля, имайте предвид, че всички продукти и/или имена на външни брандове/организации, които са споменати и използвани на този уебсайт, са търговски марки ™ или ® на съответните им притежатели. Фондацията по никакъв начин няма установени взаимоотношения с тях, нито е направила или получила одобрения за/от тях. Цялата информация на този уебсайт е образователна и се предоставя от организацията в полза на обществото. Ние правим всички необходими изследвания и проучвания преди да публикуваме. Въпреки това, нашият екип не може да гарантира резултати.

Меню